Úvod
Florbalový klub 1. SC Bohumín'98 vstoupil na českou sportovní scénu až v březnu roku 1998, přesto už během své krátké historie dosáhl několika cenných úspěchů. Během jediné sezóny poskočil o dvě soutěže výše a čtyři roky působil ve třetí celostátní lize. Také nyní má družstvo v celostátní soutěži a úspěšně se rozvíjí mládežnické týmy.
Založení
V Bohumíně se začal švédský národní sport - florbal, který je kombinací ledního hokeje, pozemního hokeje a hokejbalu, hrát od podzimu roku 1996. Skupina mladých lidí, sdružených v kroužku florbalu při Domě dětí a mládeže, původně nekoketovala s myšlenkou tento sport provozovat na jiné, než rekreační úrovni, ovšem postupem času se přece jen začalo zvažovat začlenění družstva do České florbalové unie (ČFbU) a přihlášení do nově vznikající páté ligy. To se uskutečnilo v březnu roku 1998, kdy byl klub pod složitým názvem 1. SC TJ ŽD Bohumín '98 přijat za člena ČFbU.
Název klubu
Původní název zněl pouze 1. SC Bohumín '98. Zkratka SC je převzata z finštiny, kde florbal patří mezi nejrozšířenější sporty, a znamená Salibandy Club - neboli česky - florbalový klub. Číslice ´98 má připomínat rok založení klubu. Okamžitě po přihlášení do ČFbU jsme se rozhodli požádat bohumínskou Tělovýchovnou jednotu Železárny a drátovny o začlenění, čímž nám sice odpadly starosti s vedením účetnictví, ale na druhou stranu se náš název musel rozvětvit právě o zkratku tohoto subjektu (TJ ŽD). Od sezóny 2001/2002 jsme už v oficiálních materiálech zkratku Tělovýchovné jednoty neuváděli, neboť TJ ŽDB se již finančně nepodílela na rozpočtu klubu a proto klub začal vystupovat jen pod názvem 1. SC Bohumín'98 (družstvo žáků pak pod názvem 1. SC Bohumín'98 DDM). V roce 2002 klub získal svou právní subjektivitu a vyčlenil se z TJ ŽDB.
První úspěch
Jen několik týdnů po založení klubu odehrál hráči 1. SC TJ ŽD Bohumín '98 několik tréninkových utkání, a protože výsledky byly nad očekávání příznivé, rozhodli jsme se uspořádat v naší hale, která však svými parametry (28x16m) a rozměry neodpovídá platným normám ČFbU (min.36x18), turnaj, jehož se účastnilo šest týmů. Záštitu nad touto akcí převzal starosta města Bohumín Ing. Petr Vícha, který věnoval společně s naším hlavním sponzorem, společností Bochemie, ceny pro nejlepší týmy. Výsledek byl více než dobrý. Tým 1. SC TJ ŽD Bohumín '98 A obsadil v turnaji O pohár starosty města 1. místo, když ve finále zdolal třetiligový tým FBC Ostrava B. Na třetím a čtvrtém místě skončily také začínající celky Salibanda Ostrava a Eagles Orlová, páté místo patřilo 1. SC TJ ŽD Bohumín '98 B, který tvořili převážně mladší hráči, a šestý byl tým ČSKA Ostrava, jenž čerstvě postoupil do 3. ligy. Druhé pokračování turnaje O pohár starosty se uskutečnilo v tělocvičně DDM Bohumín o rok později, kdy zvítězilo družstvo Salibandy Ostrava před 1. SC Bohumín A, výběrem hokejistů HC Oceláři Třinec (v čele s reprezentačním obráncem Petrem Gřegořkem). Čtvrtý skončil Bohumín B a pátý DDM Hlučín.
První čtyři roky ve třetí lize
Vraťme se však zpět do prvopočátků. Poslední srpnový víkend roku 1998 bylo 20 družstev z celé Moravy pozváno do Ostravy, kde se konal kvalifikační turnaj o 8 volných míst ve 4. lize. Celek 1. SC TJ ŽD Bohumín '98 postupně porazil Charons Havířov 7:1, Pepino Český Těšín 6:1, podlehl Orlové 2:3 a s týmem Sokola Havířov remizoval 6:6. Společně s Orlovou si tak družstvo vybojovalo postup do 4. ligy, ostatní celky zůstaly v momentálně nejnižší 5. lize. Ovšem to zdaleka nebylo vše! Ve 4. lize divize východ II poznal Bohumín hořkost prohry až v 10. kole (opět s Orlovou) a ve zbývajících 12 zápasech už nenašel přemožitele, čímž si zajistil postup do 3. celomoravské ligy z 1. příčky (celkově Bohumínští 19 zápasů vyhráli, jedekrát prohráli a 2x remizovali). V následujícím roce platili v úvodu soutěže Bohumínští nováčkovskou daň, když z úvodních čtyř zápasů jen jednou remizovali. Výrazné zlepšení však tým katapultovalo až na konečnou bronzovou příčku, navíc družstvo z česko-polského pohraniční jako jediné dokázalo dvakrát porazit suverénně postupující Vsetín. V sezóně 2000/2001 se Bohumínu vydařil úvod a zdálo se, že se tým popere o postup s North Stars Ostrava. Osm porážek v řadě však znamenal sestup do spodních pater tabulky, a tak se bohumínští florbalisté ve třetí lize, odkud sestupovalo hned sedm celků, zachraňovali až v závěrečných kolech. V následující sezóně 2001/2002 trápení družstva v soutěži pokračovalo, stále se na nás projevoval hendikep v podobě absence odpovídající haly v Bohumíně, kde bychom mohli trénovat na regulérním hřišti s pěti hráči v poli. Až díky vítězství Otrokovic v posledním utkání sezóny nad Vsetínem jsme skončili na prvním nesestupovém místě v soutěži. Ročník 2002/2003 byl v mnohém přelomový. Naše juniorka postoupila do 2. celostátní ligy, mladší žáci se se štěstím probojovali do nejvyšší regionální soutěže, ovšem záchrana nevyšla mužům. Od počátku se Bohumín potácel na dně tabulky, notně omlazenému týmu v průběhu roku neprospěly ani návraty některých opor a porážka v předposledním utkání sezóny s Hrabovou odsoudila družstvo k sestupu do 1. regionální ligy.
Stabilizace klubu a mohutný rozmach
Po sestupu mužů z celostátní 3. ligy nastala nová éra. Postupem juniorů do 2. ligy si klub udržel "celostátní kredit" a mohlo se začít intenzivně pracovat s dětmi. Klub se stabilizoval a podle nově zvolené koncepce začal přihlašovat týmy v mládežnických kategoriích. Vše začalo být orientováno na výchovu nové generace, čemuž odpovídalo otevření přípravky pro děti od 6-ti let a postupné přihlášení elevů, mladších a starších do soutěží Severomoravské florbalové unie. Klub se také poprvé prezentoval úvodní exhibicí na zimním stadionu v Bohumíně. Při "Bochemie show" (2002) za účasti předních hokejistů z NHL a extraligy odehráli naši hráči přátelské utkání, své umění předvedli také žáci a všem aplaudovalo několik stovek spokojených diváků. V další sezoně bojovali muži o návrat do 3. ligy, ale bezúspěšně. Postup měl zajištěn jen první a druhý celek tabulky a na Bohumín zbylo až místo třetí... Úspěšná však byla soutěž pro naše nejmenší - elevy - kteří si tak odbyli soutěžní premiéru a umístili se ve středu tabulky. Mladší žáci se udrželi v 1. lize, B-tým juniorů hrál SM přebor a junioři A úspěšně válčili ve 2. lize, kde se dokonce propracovali do boje o ligu první! Toto vše by nebylo možné bez nového významného partnera ŽDB a.s., neboť byla po 4 letech ukončena spolupráce s firmou Bochemie. Vše opět uzavřela námi organizovaná exhibice "Vinamet show" (2003) a především florbalové utkání hvězd "Východ x Západ". Tisícovka příznivců florbalu se opět sešla na zimním stadionu, sledovala největší esa florbalové ligy a 1.SCB´98 se tak prezentovalo florbalovému publiku v celé ČR. Od sezony 2004/2005 má bohumínský florbal v soutěži 5 družstev. Elevy, mladší žáky, starší žáky, juniory a muže. K tomu se přidaly dvě přípravky a můžeme tak říct, že v současné době má klub přes 70 aktivních hráčů, 25 hráčů v přípravce a celkově tak počet překročil - pro nás - magickou stovku!
Výhled do budoucna... (optikou roku 2006..)
Florbal je oprávněně nazván sportem budoucnosti a příval registrovaných členů v ČR nemá konce (20 000 k 1.10.2004). Také v Bohumíně se snažíme přizpůsobovat novým požadavkům a trendům. Byli vyškoleni první 3 trenéři licence C a pro klub pracují také další trenéři z řad hráčů. Rovněž počet vedoucích družstev se zvýšil na 8 a klub reprezentují také 3 rozhodčí v soutěřích ČFbU (1x licence B, 2x C). Průběžně je doplňováno a zkvalitňováno tréninkové a metodické vybavení (stud. materiály, instruktážní videokazety, trén. sety, dresy apod.). V loňském roce byli také žáci poprvé na významnějším turnaji v Liberci, kde se výborně uvedli na Nisa Open 2004 a také letos se počítá s účastí na tomto turnaji. Muži tradičně hrají na prestižním Czech Open, kde se jim v posledních dvou letech mimořádně dařilo a mj. také třeba na Vikings Cup v Kopřivnici. Jelikož se také v Bohumíně začala reálně rýsovat výstavba nové haly (měla by stát do roku 2007), rozhodl se klub již v roce 2005 pro nákup florbalových mantinelů (investice 125 000,-Kč), které budou zatím k dispozici v naší "domovské" tělocvičně DDM. Mantinely přinesou opět významný skok v kvalitě tréninku - především dětí - a klub tak vytváří lákavé podmínky při náboru nových členů. Pokud se podaří dotáhnout výstavba haly v předpokládaném časovém horizontu, měli by tam naši hráči v sezoně 2007/2008 odehrát první ligová utkání a byl by to krásný dárek k 10-ti letům činnosti klubu. Pevně věříme, že v té době budeme mít min. jeden tým v celostátní soutěži, 5 mládežnických družstev zapojených do soutěží ČFbU a florbal již dávno nebude považován za popelku mezi sporty :o)
Právě připravujeme pokračování, až do roku 2022....