1. SC Bohumín 98 - florbal

David Vavruška, mentální kouč, předává své zkušenosti

Publikováno: 9.1.2024

Úspěšný fotbalový trenér, zároveň však i uznávaný mentální kouč David Vavruška už se zabydlel v 1. SC Bohumín 98. Stal se členem realizačního týmu u kategorie starších žáků, radami a postřehy je ale k dispozici také ostatním družstvům. Kromě toho se v Bohumíně věnuje ještě i dalším aktivitám u dívčí házené anebo mládežnického fotbalu, rozvíjí pak také svou společnost SMT Academy.

 

Před devíti lety pod jeho vedením fotbalisté Slovanu Liberec získali Český pohár. Prošel velkými kluby jako třeba Teplicemi, Příbramí, Opavou či Viktorií Žižkov, u mládeže se dřív pohyboval také ve Spartě, Bohemians nebo Mladé Boleslavi. Na prahu padesátky jej život zavál do Bohumína. Netrvalo dlouho a s mužem, který 30 roků působí v profesionálním sportu, navázal spolupráci i náš klub.

 

„David nám pomáhá nejen u kategorie starších žáků, personálně posílil náš lektorský tým i ve Florbalové akademii, kterou provozujeme na školách. To jsou však podružné záležitosti. V prvé řadě pro nás jeho angažmá znamená možnost posunu v oblasti sportovní psychologie i přístupu ke sportu, a to nejen u trenérů a hráčů, ale například třeba i u rodičů dětí,“ řekl sekretář klubu Ondřej Veselý.

 

Že jsou fotbal a florbal totálně rozdílné sporty? Bohumínské zkušenosti to popírají. „Je to aktivita v určitém v kolektivu. Snažím se hodně pozorovat a poznávat trenéry, hráče i rodiče. Zároveň se ale pokouším implementovat i některá fotbalová cvičení do florbalového prostředí, a snad to kluky baví. Primárně ale vidím největší možnost pomoci v oblasti mentálního koučinku,“ uvedl David Vavruška.

 

S florbalovým prostředím nepřišel do styku poprvé. V minulosti už služeb jeho firmy, zaměřené na sportovní psychologii a mentální koučink, využívaly některé přední české kluby i jednotlivci. „Florbal je mladým sportovním odvětvím, proto je dost otevřený i novým moderním metodám v této oblasti. Moc mě těší, že mě kluci v Bohumíně vzali mezi sebe, spolupráce s nimi mě vážně baví,“ doplnil.

 

Kromě samotného trénování už klub v rámci svých mimosportovních aktivit organizoval také setkání s rodiči některých mládežnických družstev. „Zaznamenali jsme kladné reakce a určitě v tom budeme pokračovat. David nám už pomáhal i s provazováním našich týmů a trenérů u jednotlivých kategorií, v neposlední řadě pak v komunikaci s hráči. Všechny nás to může posunout,“ uznal sekretář klubu.

 

Podobnou roli zastává David Vavruška i u všech týmů bohumínských házenkářek, k tomu se stal také sekretářem fotbalového Bosporu, kde sám vede ještě i dorost. „Přiznám se ale, že svou budoucnost už nevidím tolik na hřišti, jako spíš v zákulisí týmů. Kdysi nebyla psychologie brána vážně, jenže je to součást života i sportu. Nastavení hlavy je stejně důležité jako technika, taktika nebo fyzička,“ dodal.

 

Více o aktivitách Davida Vavrušky se můžete dozvědět na stránkách společnosti SMT a na www.davidvavruska.cz.

David Vavruška, mentální kouč, předává své zkušenosti


Zpět na aktuality