Publikováno: 16.6.2026
Trenéři Ondřejové Šalbut a Veselý se stejně jako loni na uplynulou sezónu podívali tak trochu jinak a v rámci hodnocení sezóny 2025-2026 v kategorii starších žáků, která přinesla zlato v Moravskoslezském přeboru a stříbro v B-finále na turnaji Ostrava Cup, vyzpovídali sebe navzájem.
Jak celkově hodnotíš uplynulou sezónu?
Ondřej Šalbut: "Nejde jinak než skvělá, parádní, super", říká s úsměvem od ucha k uchu. "Jestli si kluci loni za svůj přístup zasloužili bronz, tak zlato pro tuhle partu je naprosto zasloužené".
Ondřej Veselý:
"Nezbývá, než souhlasit, byla to vydařená sezóna a je třeba si to užít".
Jak vnímáš úroveň soutěže?
Ondřej Šalbut: "Začátek sezón je vždy velká neznáma. Měli jsme za sebou ale kvalitní přípravu včetně neligového turnaje v Olomouci a tak očekávání byla v koutku duše velká. Začátek sezóny hned ukázal, že budeme patřit ke špičce a později se ukázalo, že to budeme asi my, kdo bude lídrem. První čtyři manšafty předváděly +- vyrovnané výkony, střed soutěže měl velké výsledkové výkyvy, a spodek byli prostě hobíci. Upřímně, v každém zápase jsem věděl, že ho prostě zvládneme. I proto se příští rok podíváme na kvalitu soupeřů o patro výš.
I když jsme v soutěži dominovali, tak přípravné zápasy s FBC Ostrava a neligové turnaje, především ten ve švédském Kalmaru, nám ukázaly, že pokud chceme být soupeřem týmům z vyšších soutěží nebo v zahraničí, musíme hrát taky co nejvýš, abychom si zvykli na tempo, práci s míčkem ve větší rychlosti, atd. Proto se posouváme do MS ligy."
Ondřej Veselý:
"Přípravka, elevové i mladší žáci hrají v nejvyšších moravských soutěžích, jinak to ani nejde a potkávají se pravidelně s top týmy, takže není důvod ani u starších žáků hrát zbytečně nižší ligu, jen abychom byli v tabulce nahoře. Tedy pokud chceme klub dál sportovně posouvat i ve vyšších kategoriích. V tom máme jasno".
Co říkáš na atmosféru ve Sportovní hale při domácích zápasech?
Ondřej Šalbut: "Krátce a stručně, v čem jsme top obecně v regionu, tak je organizace a pořádání domácích turnajů a to v jakékoli kategorii. A proto i atmosféra na domácích turnajích je skvělá".
Ondřej Veselý:
"Neskromně musím říct, že naše domácí turnaje patří ke špičce jak organizačně, tak i tím, že v podstatě jako jedni z mála u nejmenších kategorií dáváme všem dětem účastnické medaile, věnujeme čas přípravě LED tabule, sestavám, moderujeme všechna utkání. Stojí nás to peníze navíc, ale nejen prcci si pozornost určitě zaslouží.
Někde mají problém včas otevřít halu a i jeden balíček bonbónů pro celý manšaft je luxusem. Je to škoda a u některých klubů i s podivem.
Pokud se vrátím k našim fanouškům, tak ti jsou prostě skvělí, protože vidět pravidelně přes 100 diváků na tribuně je paráda. Určitě pomohlo i to, že u starších kategorií začínáme až v poledne, takže jsou odpolední časy pro diváky atraktivnější. Na 8 se do haly nikomu moc nechce".
Jaké byly dle tebe klíčové faktory, které tým dovedly k letošním úspěchům?
Ondřej Šalbut: "To, že si kluci věci z tréninku přenášeli do zápasů. A poslouchali nás. Základ byl a pořád v našem trenérském herním pojetí bude kombinace a pohyb. A obrana. Protože naše obrana je založená na útoku, vysokém napadání a neustálém tlaku na soupeře".
Ondřej Veselý:
"Mám za to, že jsi měl dobře připravené tréninky i jasný cíl, takže o to je to snazší, protože i kluci věděli, za čím jdou.
Dokážeme i dobře popsat slabší stránky hráčů i týmu jako takového, mluvit o tom, takže se pořád posouváme vpřed a nehledáme zbytečné výmluvy. Pár chyb jsme také v některých situacích udělali, ale takový je sportovní život.
Respekt je při tréninku potřeba na obou stranách a tady si vyhověli hráči, trenéři i rodiče. Je to společný úspěch".
Jak hodnotíš výkony jednotlivých hráčů?
Ondřej Šalbut: "Bez individualit, které dokážou samy rozhodnout, by to nikdy asi nešlo. Ale letos když se někomu nedařilo, tak ho bodově zastoupil někdo jiný. A byla spousta zápasů, kde se fakticky prosadili bodově všichni kluci. Prostě si to tak nějak sedlo týmově. Samozřejmě 76 bodů Kuby Světlíka ve dvaceti zápasech je skvělý výkon."
Ondřej Veselý:
"Tým měl a má několik silných individualit a také proto jsme vždy věřili, že utkání zvládneme, i když se příliš nedařilo a nebo neměli gólmani svůj den. Byly chvíle, kdy jsme museli trochu mixovat sestavou, ale drtivou většinu jsme odehráli na 3 útoky a to považuju za nejcennější.
Tento ročník vygeneruje určitě 4 až 5 výborných hráčů, kteří se budou výrazně prosazovat v dorostu i později. Mají na to předpoklady a může to být i v jiných klubech a nejvyšších soutěžích. Bude zajímavé to sledovat".
Zúčastnili jste se po sezóně dvou "neligových" turnajů, ve švédském Kalmaru a Ostrava Cup. Jak hodnotíš vystoupení starších žáků na těchto turnajích?
Ondřej Šalbut: "Švédsko bylo pro kluky velká škola. Doufali jsme v nějaké vítězství, bohužel se to nepodařilo, i když v zápase s pražskými Bohemians jsme tomu v osmifinále byli velmi blízko. Ostrava byla super, po loňském semifinále play-off B jsme to letos posunuli až do finále béčka, kde jsme se potkali s kluky z FBC, kteří byli nad naše síly. Ale finále je super!"
Ondřej Veselý: "Můžu hodnotit jen Kalmar, kde je výborné to, že se setkávají různé herní styly i přístupy. Chtěli jsme aspoň jednou vyhrát, což se sice nepovedlo, ale víme, že je to možné a byli jsme k tomu blíž, než v roce 2024.
Nechtěli jsme příliš zasahovat do toho, co fungovalo doma a chtělo by to víc podobných konfrontací. Kluci už ví, že neodfláknutým tréninkem ve větším tempu se k těm výhrám dostanou. Ve Švédsku to viděli a věřím tomu, že to zúročí v dalším období".
Jaká je po sezóně nálada v týmu?
Ondřej Šalbut: "Díky průběhu a konci sezóny si myslím, že skvělá. Jak mezi kluky, tak i mezi rodiči a fanoušky."
Ondřej Veselý: "Snažíme se s z ničeho nedělat velkou vědu a řešit všechno na rovinu, takže u nás určitě nebyl důvod k špatné náladě. Proč taky".
Co čeká tým se začátkem nové sezóny?
Ondřej Šalbut: "Budeme opakovat přípravu jako před uplynulou sezónou. Začneme na začátku srpna s fyzičkou, pak přidáme tělocvičnu a pár florbalových tréninků, na konci srpna pojedeme na soustředění, první víkend v září turnaj v Olomouci a po něm už budeme ladit formu na začátek sezóny."
Ondřej Veselý: "Scénář bude podobný těm předchozím. Srpen je vždy složitější, protože ještě probíhají tábory, dovolené a jiné letní aktivity, takže se kompletní tým většinou sejde až na samém koci prázdnin, ale to pro nás také není nic nového.
Přijde hodně nových hráčů a pokud přes prázdniny někteří nevyrostou, čekají nás nové výzvy i v tomto ohledu, ale určitě si s tím poradíme a věříme v boj o střed tabulky".